Generalnie o Finansach

Co wpływa na dłuższe i zdrowsze życie.
31 marca 2025

ZMIANY W PRZEPISACH W 2025 ROKU

Mija kwartał 2025 roku. Jak co roku rządzący wprowadzili szereg zmian,które obejmują min. podatki, mandaty, płace i inne, o których warto wiedzieć.

Wzrost płacy minimalnej.

płaca minimalna

Od 1 stycznia br. płaca minimalna wynosi 4666 zł brutto. Jest ona wyższa o 366 zł w stosunku do roku poprzedniego. Poniżej wykres jak kształtowa się minimalna płaca brutto na przestrzeni lat.

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych GUS.

 

Renta dla wdowców.

Renta wdowia

Obecnie w przypadku śmierci małżonka, wdowa lub wdowiec musi zdecydować, czy zachowują swoją emeryturę czy decyduje się pobierać 85% emerytura po zmarłym, czyli tzw. rentę rodzinną. Od 1 lipca 2025 roku będzie można pobierać własną emeryturę oraz rentę rodzinną po zmarłym małżonku, tzw. rentę wdowią w następującej wysokości:

- 100% własnej emerytury + 15% renty rodzinnej

Lub

- 100% renty rodzinnej + 15% własnej emerytury

Skorzystanie w powyższego prawa wymaga spełnienia trzech warunków:

  1. Osiągnięcia wieku emerytalnego wdowca

  2. Posiadać ze zmarłym małżonkiem wspólność małżeńską do dnia śmierci oraz nie być w nowym związku małżeńskim w dniu składania wniosku

  3. Posiadać prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż w dniu ukończenia 55 lat (kobiety) i 60 lat (mężczyźni)

 

E-doręczenia.

E-doręczenia

E-doręczenie, czyli elektroniczny odpowiednik przesyłek pocztowych za potwierdzeniem odbioru. Obowiązek korzystania z tego typu doręczeń obowiązuję większość podmiotów publicznych, w tym ZUS, KRUS, osoby pełniące stanowiska zaufania publicznego jak np. adwokaci, radcy prawni czy doradcy podatkowi.

Dodatkowo skrzynkę e-doręczeń muszą posiadać nowi przedsiębiorcy. Firmy zarejestrowane w CEIDG wcześniej będą musiały wdrożyć e-doręczenia od 1 października 2026 roku. Nieco inne zasady dotyczą podmiotów zarejestrowanych w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) przed 1 stycznia 2025 r., np. spółek, i fundacji. Dla tych podmiotów adres do e-doręczeń będzie obowiązkowy od 1 kwietnia 2025 r.

Zanim przyzwyczaimy się to otrzymywania listów z ZUS, KRUS i innych podmiotów publicznych może minąć trochę czasu, gdyż obowiązuję 12 miesięczny okres przejściowy. Jest to czas na wdrożenie zmian, a jak wiemy zmiany w publicznych podmiotach nigdy nie następują od razu.

 

System kaucyjny z poślizgiem.

Kaucja

System kaucyjny, który ma obejmować obrót butelek szklanych, plastikowych, puszek ma wejść w życie od 1 października br. Celem wprowadzenia systemu kaucyjnego jest zmniejszenie ilości zmieszanych odpadów komunalnych odbieranych przez gminy i zwiększenie poziomu recyklingu. Duże sklepy (powyżej 200 mkw.) mają być zobligowane do odbierania pustych opakowań i zwracania kaucji, natomiast mniejsze będą mogły przystąpić do systemu dobrowolnie. Nieodebrane przez klientów kaucje zostaną przeznaczone na finansowanie systemu kaucyjnego. Kaucja ma zachęcać klientów do zwrotu opakowań i zwiększyć ilość ponownie wykorzystanych i przetwarzanych surowców służących do wytworzenia opakowań. System ma objąć trzy rodzaje opakowań: butelki PET do 3 litrów, szklane butelki wielorazowego użytku o pojemności do 1,5 litra oraz metalowe puszki do 1 litra.

 

Dłuższy urlop dla rodziców.

Urlop rodzicielski

Od 19 marca wejdą w życie nowe przepisy dla rodziców wcześniaków. Nowelizacja Kodeksu Pracy wprowadza dodatkowy urlop od 8 do 15 tygodni dla matek i ojców dzieci urodzonych przed czasem i hospitalizowanych po porodzie. Nowy urlop ma być przyznawany według zasady: tydzień urlopu za każdy rozpoczęty tydzień pobytu dziecka w szpitalu. Stawka świadczenia ma wynosić 100% podstawy zasiłku.

 

Wzrost akcyzy na papierosy i alkohol.

Akcyza na papierosy

Na duże zmiany muszą przygotować się palacze. Akcyza na papierosy wrasta o 25% w stosunku do 2024 roku, na tytoń do palenia o 38%, zaś na cygara i cygaretki o 25%. Pozostałe wyroby jak np. mieszanki tytoniowe, płyny do e-papierosów również obejmą wzrosty akcyzy sięgające nawet 75%. Zmiany nastąpią nie od razu z początkiem roku, ale od 1 marca 2025. Według ustawy podwyżki akcyzy nastąpią również w kolejnych latach 2026, 2027 roku.

Obecny rok to kolejny etap podwyżek akcyzy na alkohol o 5%, który ma być kontynuowany w kolejnych latach.

 

Nowe zasady sprzedaży owoców i warzyw.

Owoce i warzywa

Wraz z nowym rokiem w życie wchodzą unijne przepisy obejmujące sprzedaż owoców i warzyw. Sprzedawca zobligowany będzie stosować odpowiednie oznaczenia, z który konsument dowie się:

- z jakiego kraju pochodzi produkt

- nazwa i adres pakującego lub wysyłającego

Produktu nie będą mogły zawierać informacji typu „produkt premium” itp., co nie do końca było miarodajnym określeniem rzeczywistej klasy produktu. Dopuszczalne będą informacje zgodne z obowiązującymi normami handlowymi, np. klasa ekstra, klasa I, klasa II.

 

Podsumowanie.

Powyżej opisane zmiany to tylko nieliczna część tego, co się zmienia. Warto mieć na uwadze co nowego nas czeka, aby nie być zaskoczonym.

 

Generalnie o Finansach

Polityka prywatności

Zastrzeżenia prawne:

Treść niniejszego serwisu ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, a zawarte tu treści są wyrazem osobistych poglądów ich autora.  Niniejszy serwis ani w całości ani w części nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu obowiązujących przepisów prawa. Wszelkie decyzje finansowe i inwestycyjne podejmujesz drogi Czytelniku i Użytkowniku na własną odpowiedzialność. Dokładam wszelkich starań, aby prezentowane treści, w tym dane liczbowe, były poprawne. Jednak mogą zdarzać się błędy i z tego tytułu nie ponoszę odpowiedzialności.

Generalnie o Finansach