Generalnie o Finansach

Co zrobić kiedy lokaty w bankach sa bliskie 0%?
31 marca 2023

E-PARAGONY W ŻYCIU POLAKÓW

Dokładnie  we wrześniu 2021 roku w życie weszły zmiany, które umożliwiły sprzedawcom wystawianie paragonów w formie elektronicznej. Jak wygląda sytuacja po niecałych dwóch latach ? Czy jesteśmy otwarci na taką formę rachunków i czy wiemy o takiej możliwości ? Dzisiaj analizuję raport Deloitte Digital „Otwartość Polaków na e-paragony”. Celem badania było poznanie preferencji Polaków dotyczących e-paragonów.

 

Czy wiemy czym jest e-paragon ?

Zdecydowana większość badanych (66%) słyszała o takiej możliwości, 34% badanych stwierdziło, że nie wie o takiej możliwości. Warto przyjrzeć się bliżej co to takiego.

 

E-paragon, czyli elektroniczny paragon fiskalny, który zgodnie z prawem jest tak samo ważny jak ten w formie papierowej, który otrzymujemy robiąc zakupy. Sprzedawca wystawiając e-paragon nie musi go drukować, lecz może dostarczyć online np. wysyłając na adres e-mail. Tak wystawiony dokument jest zapisywany w pamięci fiskalnej i przesyłany do Centralnego Repozytorium Kas Krajowej Administracji Skarbowej.

 

E-paragony mogą wystawiać sprzedawcy, którzy zobligowani są ewidencjonować sprzedaż na kasie fiskalnej. Do tego celu służy kasa online lub specjalne oprogramowanie.

Wydawanie e-paragonu winno być za zgodą  nabywcy w momencie dokonania zapłaty, np. płatność gotówką lub niezwłocznie po wpływie środków na rachunek sprzedającego w przypadku przelewu.

 

Przepisy uprawniające do wystawiania i wydawania e-paragonów obowiązują od:

21 marca 2020 roku – dla osób korzystających z kas fiskalnych online,

1 czerwca 2020 roku: dla przedsiębiorców uprawnionych do używania fiskalnych kas wirtualnych, czyli mających postać oprogramowania.

 

Czy jesteśmy otwarci na e-paragony ?

Ponad 70% Polaków jest otwarta na paragony elektroniczne, w tym 35% to wielcy entuzjaści. Nieliczna grupa 12% wykazał niechęć do takiej formy rozliczania. Większa otwartość na e-paragony występuje wśród młodych, wykształconych i mieszkających w dużych miastach.

 

Czy preferujemy paragon papiery czy e-paragon ?

Ponad 55% badanych chciałaby otrzymywać paragon w formie elektronicznej. Wciąż jednak związani jesteśmy z tradycyjnym paragonem papierowym. Bardziej skłonni bylibyśmy początkowo przejść na e-paragon, pod warunkiem, że tradycyjny papierowy również otrzymamy.

Źródło: Raport Deloitte Digital, luty 2023 „Otwartość Polaków na e-paragony”.

 

Wydaje się, że z biegiem czasu osoby preferujące podwójne pokwitowanie mogą przekonać się do formy elektronicznej i zostać przy niej na stałe.

 

Bariery do otrzymywania e-paragonów.

Główna niechęć do tej formy potwierdzania płatności to strach i obawy o bezpieczeństwo danych. Spora cześć osób wskazała też obawy związane z koniecznością posiadania wielu aplikacji w telefonie. Wydaje się, że zaprojektowanie procesu w taki sposób, aby był przyjemny i bezpieczny to wyzwanie, które stoi przed sprzedawcami.

Źródło: Raport Deloitte Digital, luty 2023 „Otwartość Polaków na e-paragony”.

 

Motywatory do otrzymywania e-paragonów.

Bezpieczeństwo to główny motywator wśród badanych. Spora grupa nie jest przekonana do tej formy i nie dałaby się przekonać. Z biegiem lat osoby dzisiaj młode, które przychylniej patrzą na e-paragony będą zastępowały obecnych seniorów. Czy jest to szansa na całkowite wdrożenie takiej formy, czas pokaże.

Źródło: Raport Deloitte Digital, luty 2023 „Otwartość Polaków na e-paragony”.

 

Preferowane metody otrzymywania e-paragonów.

Ponad 50% badanych preferuje sms oraz e-mail jako kanały otrzymywania rachunków elektronicznych. Spora część (24%) wskazała aplikację, w której można by gromadzić e-paragonu, jednakże musiałaby być ona niezależna od instytucji rządowej.

Być może dobrym rozwiązaniem byłaby możliwość gromadzenia rachunków w  banku, z którego korzystamy posługując się kartą płatniczą. Byłby to łatwy i szybki sposób bez konieczności instalowania różnych aplikacji. W końcu i tak najczęściej płacimy kartą lub przelewem, wiec dane o tym gdzie robimy zakupy są przetwarzane przez nasz bank.

Źródło: Raport Deloitte Digital, luty 2023 „Otwartość Polaków na e-paragony”.

 

Podsumowanie.

Paragony elektroniczne coraz częściej goszczą w naszym życiu. Technologia mocniej wkracza w nasze życie i tak forma potwierdzania zakpu jest coraz bardziej popularna. Jednak, abyśmy masowo przeszli na e-paragony, należy zadbać o bezpieczeństwo oraz wygodę kupujących. Sam korzystam z takiej formy, o ile jest taka możliwość, co pozwala w każdej chwili dostać się do rachunku w razie potrzeby. Trzymanie e-paraganów w jednym dostępnym miejscu, gdzie mam dostęp z telefonu jest dużą wygodą w odróżnieniu od papierowych rachunków, które z czasem blekną i stają się nieużyteczne.

Generalnie o Finansach

Polityka prywatności

Zastrzeżenia prawne:

Treść niniejszego serwisu ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, a zawarte tu treści są wyrazem osobistych poglądów ich autora.  Niniejszy serwis ani w całości ani w części nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu obowiązujących przepisów prawa. Wszelkie decyzje finansowe i inwestycyjne podejmujesz drogi Czytelniku i Użytkowniku na własną odpowiedzialność. Dokładam wszelkich starań, aby prezentowane treści, w tym dane liczbowe, były poprawne. Jednak mogą zdarzać się błędy i z tego tytułu nie ponoszę odpowiedzialności.

Generalnie o Finansach